EL DOKUMA HALI YIKAMA

Kasım 10, 2019

EL DOKUMA HALI YIKAMA

El dokuma ile yapılmış halılar hem maddi hem de manevi olarak insanlar için çok anlam ifade edebiliyor. Safranbolu Halı yıkama Bunun en büyük sebebi ise bu halıların yapılış aşamalarındaki el emekleri ve göz nurlarıdır. Her bir nakışında el emeği gizlenmiştir.

Bu açıdan fabrika üretimi ile yapılan halılardan bir hayli farklıdır. Bizlerde Safranbolu halı yıkama firması olarak bunun farkındayız. Çünkü El Dokuma Halı Yıkama işleminde özel ipler, özel nakışlar ve diğer malzemeleri kaliteleri farklıdır. Bizler de bu halıları fabrika halılarından farklı bir şekilde yıkama işlemine tabii tutmaktayız.

HALI YIKAMA İŞİNDE UZMANLIĞIN ÖNEMİ

Bazı El Dokuma Halılarda Kök Boya tekniği kullanılır. Ve Bunun diğer el dokumalara göre çok daha kaliteli olduğu söylenir. El dokuma Halı Yıkama işlemi de en az bu halılar kadar narin ve el emeğiyle, kaliteli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yani her halı yıkama firmasına bu özel halılar teslim edilemez. Gerçekten bu işten anlayan şeffaf bir hizmet anlayışına sahip olan bir Halı Yıkama firması sizin halılarınız için özenle hizmet vermesi gerekmektedir. Bu şartları karşılayan Safranbolu Halı Yıkama Firmasına halınızı güvenle teslim edebilirsiniz

El dokuması halılar çok hassas oldukları için elde yıkama ya da kuru temizleme işlemi halınızın dokusuna bir hayli zarar verebilir bu nedenle bu tür halıları gerçek anlamda bu işi uzmanlığıyla yapacak ve bu tür halılarda tecrübe sahibi olan bir firmaya teslim etmek en doğru karar olacaktır.

HALILARINIZA DİKKAT EDİN

Halılarınız bir uzman tarafından yıkandıktan ve teslim edildikten sonra da iş bitmiyor. Sizlere de büyük ölçüde iş düşüyor. Bu tür halıları rutubetli ortamlardan korumanız gerekiyor. Hiçbir sıvı ile temas etmemesi gerekiyor. Ön ve arka kısmında oluşan tozları makineni ile düzenli bir şekilde almanız ve tozdan da muhafaza etmeniz gerekmektedir.
Bir de bir püf nokta sizler için verebiliriz.
El dokuması halıları saklanması özen isteyen bir iştir. Halıları saklamanız veyahut rafa kaldrma gibi durumlarda halılarınızın içine bir adet naftalin koyar ve tersten sararsanız halınızı haşarelerden koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir